
Controle noodzaak
Dit jaar startte SMK een project om het onterecht gebruik van logo en/of naam van Milieukeur tegen te gaan. SMK doet dat in samenwerking met haar Benelux merkenbureau. Een geavanceerde tool maakt het mogelijk dat bedrijven en organisaties die op een suggestieve of onterechte wijze communiceren met Milieukeur aan SMK worden gerapporteerd.
Na interne controle benadert SMK vervolgens het bedrijf met het dringende verzoek de communicatie rond Milieukeur aan te passen of te verwijderen. SMK handhaaft daarbij de regels die zijn gedeponeerd voor het voeren van naam en logo, zoals het juridisch reglement van Milieukeur van 16 juni 2006, artikels 4 (Beeldmerk en tekst) en 5 (Juridische bescherming Milieukeur) en deponering van het collectieve woord-/beeldmerk Milieukeur bij Benelux Merkenbureau (12-08-1992/ registratienummer 0516647). De Consumentenautoriteit liet op 15 oktober 2008 de Wet Oneerlijke Handelspraktijken in werking treden. Deze wet verbiedt aanbieders om 'oneerlijke handelspraktijken' toe te passen bij de promotie, verkoop en levering van producten en diensten aan consumenten. Het onterecht vermelden van een keurmerk wordt expliciet in de Wet OHP genoemd. De Consumentenautoriteit kan bij overtreding ervan een administratieve boete opleggen van maximaal € 450.000,- of een last onder dwangsom.
Geloofwaardig
SMK nam dit initiatief om het keurmerk Milieukeur geloofwaardig te houden, zowel voor inkopers, consumenten als keurmerkhouders. Gezien de opgedane ervaringen en resultaten continueert SMK deze activiteit in 2009.